טיפול אורתודונטי הנחשב בידי הרבים כטיפול ייעודי לילדים ונוער ומצטייר לרוב כטיפול לבעיות קוסמטיות בלבד. לא כל רופא שיניים מודע ליכולות הטיפול האורתודונטי. יחד עם זאת, רופא השיניים שעבר התמחות במקצועו, נחשף להפוטנציאל הרב הטמון בתחום הזה ולרוב משתף פרוצדורות אורתודונטיות שונות במהלך השיקום הכולל.
לדוגמה, שחזור שן הרוסה לעתים כרוך בניתוח חניכיים לחשיפת גבולות השן כדי לספק חביקה טובה לכתר החדש, אך מלווה בתופעות לווי בשיניים הסמוכות, הדבר שניתן למנוע על ידי פרוצדורת ההבקעה אורתודונטית פשוטה יחסית.
במקרה אחר, לא יתאפשר ביצוע ציפוים אסתטיים בשיניים הקדמיות שעומדות עקום על פני הלסת, המחייב יישור השיניים קודם לביצוע השחזורים…
במקרה של אובדן שיניים שלא טופל זמן מה או במקרה של מחלת חניכיים מתקדמת, מתרחשים במשנן שינויים רבים, לרבות תזוזות שיניים לא מבוקרות, העמקת מנשך, חשיפה ובליטת השיניים קדימה ועוד. ניסיון לשקם משנן כזה ללא תכנון רב תחומי וללא מעורבות אורתודונטית לפני כן עלול להיכשל מספר שנים לאחר מכן. ההכנה האורתודונטית במקרים אלה מיועדת לשפר את עמדות השיניים, למקם אותן נכון יותר, לפזר את התמיכה בצורה נכונה יותר כדי לספק לרופא המשקם את התנאים האופטימליים לשיקום הסופי.
במקרים רבים הכנה כזאת עשויה גם למנוע טיפולים נוספים בשיניים כגון השחזות אגרסיביות, טיפולי שורש מיותרים ועוד. בנוסף ישנם מקרים בהם הזזות שיניים עשויות גם לשפר את רמת העצם ואיכותה ועל ידי כך גם לעלות סיכויים לקבלת השתלים ברכסי עצם שלא נועדו לכך קודם.

רשימת תת נושאים לטיפול אורתודונטי כהכנה לשיקום:
1. טיפול בשיניים שזזו או התעקמו בעקבות אובדן שיניים סמוכות.
2. חוסר שיניים מולד: הכנה לקראת שחזור המקום (באמצאות שתלים או גשרים)
3. שיניים מרווחות (רווחים בין השיניים): פיזור רווחים לפני הציפויים הפרותטיים.
4. בעיות מנשך שונות המפריעות לביצוע שיקום מוצלח
5. פיזור צפיפות בשיניים לפני השיקום הסופי או לפני שחזור השיניים הצפופות
6. בעיות בקיעת השיניים הקבועות כמו שיניים כלואות.
7. יישור שיניים כללי כחלק מפתרון אסתטי שיקומי
8. טיפול משולב בין תחומי לאחר חבלות בשיניים
9. הבקעות השיניים שבורות או הרוסות לפני שיקומן הסופי
10. הבקעות השיניים לצורך בנית הרכס החסר אנכית (ורטיקלית)
11. הזזות שיניים לאורך הרכס לצורך בנית הרכס החסר אופקית (הוריזונטלית).
12. החזרת השיניים שעברו בקיעת יתר לכיוון השיניים הנגדיות שאבדו (נעקרו).